Bredd Höjd  
Spellista
HTML kod
Direktlänk

Information om kvällens ärenden

Habo kommunfullmäktige sammanträder i kammarsalen, kommunhuset, torsdagen den 29 november 2018 klockan 18.00.

Ragnwald Ahlnér informerar strax innan mötet om dagens ärenden.


FÖREDRAGNINGSLISTA

  1. Val av justerare

  2. Upprop och godkännande av dagordningen

  3. Information om utveckling av styrmodellen
    Besök av controller Helena Wigerfeldt

  4. Avfallstaxa 2019

  5. Avgift för tillsyn via trygghetskamera

  6. Avgift för måltider och förbrukningsmaterial för brukare inom funktionshinderomsorgen

  7. Budget 2019
    Besök av ekonomichef Johan Bokinge

  8. Lokala ordningsföreskrifter, revidering

  9. Svar på motion om att utreda möjlighet att skapa alternativa äldreboenden i form av generationsboende

  10. Medborgarförslag gällande gatubelysning utmed gång- och cykelvägar

  11. Medborgarförslag om cykelväg mellan Habo centrum och Furusjö

  12. Interpellation till kommunstyrelsens ordförande om insynsplatser

  13. Interpellation till kommunstyrelsens ordförande om demokratiska partier Handlingar delas ut på sammanträdet.

  14. Val av revisorer i Habo kommun

  15. Val av ordförande och vice ordförande för Habo kommuns revisorer

  16. Val av ledamöter och ersättare i kommunstyrelsen

  17. Val av ordförande samt förste och andre vice ordförande i kommunstyrelsen

  18. Val av ledamöter och ersättare i barn- och utbildningsnämnden

  19. Val av ordförande samt förste och andre vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden

  20. Val av ledamöter och ersättare i socialnämnden

  21. Val av ordförande samt förste och andre vice ordförande i socialnämnden

  22. Val av ledamöter och ersättare i fritids- och kulturnämnden

  23. Val av ordförande samt förste och andre vice ordförande i fritids- och kulturnämnden

  24. Val av ledamöter och ersättare i byggnadsnämnden

  25. Val av ordförande samt vice ordförande i byggnadsnämnden

  26. Val av ledamöter och ersättare i Miljönämnden i Habo och Mullsjö kommuner

  27. Val av förste vice ordförande i miljönämnden

  28. Val av ledamöter och ersättare i valnämnden

  29. Val av ordförande och vice ordförande i valnämnden

  30. Val av beredning av kommunrevisionens budgetförslag

  31. Val av huvudman i Tidaholms sparbank

  32. Val av representant till Samordningsförbundet Södra Vätterbygden

  33. Val av kontaktperson till hemvärnsråd

  34. Förslag till regler för inkallande till tjänstgöring
Denna WebbTV sändning produceras i sammarbete med Radio Falköping 90,8 MHz
© Radio Falköping - Webbsidan använder Cookies